Saopćenja za javnost

Članovi Kolegija direktora na meðunarodnoj konferenciji o nestalim osobama u Bakuu

3.10.2024

Usvojena Deklaracija kojom se poziva na uspostavljanje efikasnijih mehanizama za rješavanje pitanja nestalih osoba u svijetu
Marko Jurišić, član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH učestvovao je na meðunarodnoj konferenciji “Rješavanje pitanja nestalih osoba: Očuvanje prava porodica da znaju” koja je 2. i 3. oktobra održana u Bakuu. Na konferenciji su učestvovali najviši zvaničici iz više zemalja svijeta koje se susreću sa problemom nestalih osoba kao i porodice nestalih osoba iz tih zemalja. Jurišić je govorio u okviru panela “Očuvanje prava porodica da znaju i rješavanje njihovih potreba” tokom kojeg je pojasnio način na koji su prava porodica nestalih osoba riješena u Bosni i Hercegovini.
“U članku 3. Zakona o nestalim osobama Bosne i Hercegovine utvrđeno je pravo članova obitelji nestalih osoba da saznaju sudbinu nestalih osoba članova svoje obitelji i rodbine, to jest:
Ukoliko su živi- njihovo boravište ili prebivalište,
Ukoliko su mrtvi – okolnosti i uzrok smrti, i mjesto ukopa.
Pravo da se zna uključuje i pravo članova obitelji nestalih osoba da dobiju posmrtne ostatke nestale osobe.
Sukladno našem zakonu pravo da se zna obitelji ostvaruju podnošenjem prijave za traženje svojih nestalih srodnika ( članova obitelji ), a odgovornost države Bosne i Hercegovine je da uspostavi efikasan proces koji će omogućiti rasvjetljavanje sudbine nestalih osoba i pružiti članovima obitelji nestalih osoba odgovore na okolnosti nestanka, uzrok smrti i mjesto ukopa.
Obitelji nestalih osoba trebaju zahtijevati od nadležnih institucija ispunjavanje ove zakonske obveze i obavezno podnositi žalbe na one institucije koje ne izvršavaju svoje zakonske obveze.
U cilju ostvarivanja ovog prava, obitelji imaju pravo tražiti sudsku zaštitu i stim u vezi odgovornost nadležnog organa koji ne ispunjava svoje zakonske obveze,” istakao je Jurišić te naveo i dodatna prava koja porodice nestalih u našoj zemlji uživaju.
Pojasnio je i da je odgovornost organa vlasti Bosne i Hercegovine u procesu traženja nestalih osoba sadržana je u Općem okvirnom sporazumu za mir u Bosni i Hercegovini - Aneks 7 - Sporazumom o izbjeglicama i prognanicima - Članku V: Nestale osobe ( Dejtonskom mirovnom sporazumu ), kao i u odredbama međunarodnog humanitarnog prava i konvencija o zaštiti ljudskih prava, čiji je potpisnik Bosna i Hercegovina.
“Smatram da naša iskustva i dobre prakse (naš model rješavanja sudbine nestalih osoba ) koji je rezultirao pronalaskom i identifikacijom 24.550 nestalih osoba zaslužuje vašu pozornost.
Međunarodni komitet Crvenog križa preporučio je zemljama koje su prošle ista ili slična iskustva rata i tranzicije kao Bosna i Hercegovina, da primjene naš model rješavanja sudbine nestalih osoba”, istakao je.
Nakon izlaganja predstavnika institucija svih zemalja učesnica, eksperata te porodica nestalih osoba na konferenciji je usvojena i Deklaracija kako slijedi:
Deklaracija
Mi, učesnici Međunarodne konferencije o „Rješavanju problema nestalih osoba: Očuvanje prava porodica da ”znaju“, izjavljujemo sljedeće:
Upravljajući Paktom Ujedinjenih Nacija, Ženevskim konvencijama od 12. avgusta 1949. za zaštitu ratnih žrtava i Dodatnim protokolima iz 1977. godine, kao i drugim relevantnim dokumentima i rezolucijama Generalne skupštine i Vijeća sigurnosti Ujedinjenih Nacija,
Izražavajući ozbiljnu zabrinutost zbog patnje koju porodice trpe kao rezultat kontinuirane situacije neznanja o sudbini njihovih nestalih rođaka;
Ponovno potvrđujući pravo porodica i društva da znaju sudbinu nestalih osoba, u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom i pravima čovjeka;
Ističući važnost rješavanja slučajeva nestalih osoba za izgradnju povjerenja i pomirenje, kao i uspostavljanje održivog mira;
Podsjećajući na obaveze država da poštuju i osiguraju uvažavanje pravila međunarodnog humanitarnog prava i međunarodnog prava ljudskih prava;
Uzimajući u obzir doprinos međunarodnih konferencija održanih u Bakuu u podizanju svijesti o problemu nestalih osoba;
1. Pozivamo strane u oružanom sukobu da podele sve dostupne informacije, uključujući mapu lokacija grobnih mesta i sve postojeće podatke o nestalim osobama.
2. Pozivamo države, međuvladine, međunarodne i nevladine organizacije da razmene najbolje prakse i tehničke preporuke kako bi olakšale i ubrzale razjašnjenje sudbine nestalih osoba, između ostalog korišćenjem forenzičkih nauka i drugih novih tehnologija.
3. Pozivamo na uspostavljanje godišnjeg Bakuskog dijaloga kako bi se razgovaralo o različitim aspektima problema nestalih osoba.
4. Takođe pozivamo međunarodne organizacije, uključujući Ujedinjene Nacije, da dodatno olakšaju i pomognu u razjašnjenju sudbine osoba nestalih usled oružanog sukoba, usvajanjem relevantnih rezolucija za uspostavljanje mehanizama koji su posebno zaduženi za rešavanje pitanja nestalih osoba.
5. Izražavamo zahvalnost Državnoj komisiji Republike Azerbejdžan za ratne zarobljenike, taoce i nestale osobe za odličnu organizaciju ovog događaja, pružajući dragocenu priliku za razgovor o nacionalnim i globalnim naporima da se razjasni sudbina nestalih osoba.
Sve delegacije koje su učestvovale na konferenciji posjetile su i regiju Karabah gdje su u toku ekshumacije na šest lokacija te područje grada Šuše koji se nalazi u neposrednoj blizini.